peste 200 de cazuri
Reading Time: 4 minutes

Număr record de infectări cu SARS–CoV–2 în ultimele 24 de ore! Peste 200 de nemțeni au fost testați pozitiv cu noul COVID-19.

În județul Neamț, s-au confirmat în total 6201 de cazuri. În ultimele 24 de ore au fost descoperite alte 242 de cazuri de nemțeni infectați cu corona-virus.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.753 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba50481924,01
Arad54231413,33
Argeș6932941,03
Bacău82051282,04
Bihor65572403,21
Bistrița-Năsăud27391142,18
Botoșani32521001,68
Brașov96261622,7
Brăila3392521,24
Buzău3931751,21
Caraș-Severin2662761,95
Călărași1680331,11
Cluj93333284,61
Constanța57492591,7
Covasna2221352,33
Dâmbovița65111262,3
Dolj66112952,63
Galați6295531,38
Giurgiu1893851,34
Gorj2982551,39
Harghita30421023,00
Hunedoara4219111,92
Ialomița2136321,62
Iași107892082,08
Ilfov6015811,61
Maramureș4456542,81
Mehedinți2170391,34
Mureș53502933,32
Neamț62012422,06
Olt3600941,04
Prahova9644751,71
Satu Mare1813701,56
Sălaj28212084,76
Sibiu54042533,38
Suceava93761001,76
Teleorman31901112,22
Timiș92052834,15
Tulcea1504380,93
Vaslui4967701,5
Vâlcea50191312,3
Vrancea3515381,09
Mun. București357415943,73
120-17*
241.3395.753

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 2.448 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

În Neamț, 387 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

JUDEȚProbe pozitive la retestare
ALBA93
ARAD23
ARGEŞ87
BACĂU88
BIHOR119
BISTRIŢA-NĂSĂUD1
BOTOŞANI14
BRĂILA52
BRAŞOV141
BUZĂU33
CĂLĂRAŞI10
CARAŞ-SEVERIN30
CLUJ2
CONSTANŢA218
COVASNA15
DÂMBOVIŢA89
DOLJ96
GALAŢI44
GIURGIU54
GORJ9
HARGHITA
HUNEDOARA1
IALOMIŢA34
IAŞI3
MARAMUREŞ34
MEHEDINŢI33
MUREŞ3
NEAMŢ387
OLT142
PRAHOVA5
SĂLAJ27
SATU MARE75
SIBIU1
SUCEAVA55
TELEORMAN67
TIMIŞ12
TULCEA50
VÂLCEA82
VASLUI12
VRANCEA131
MUNICIPIUL BUCUREŞTI55
ILFOV21
TOTAL2448

Decese

Până astăzi, 6.968 de  persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 30.10.2020 (10:00) – 31.10.2020 (10:00) au fost raportate 101 decese (63 bărbați și 38 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș,  Vâlcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Piatra-Neamț: fruntaș la rata de infectări cu noul corona-virus! Află mai multe aici!

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani,  4 decese au fost înregistrate la categoria 40-49 de ani, 10 decese  la categoria de vârstă 50-59 de ani, 22 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 33 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 31 decese la categoria de peste 80 de ani.

92 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 9 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Internări

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.254. Dintre acestea, 923 sunt internate la ATI.

Teste

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.242.748 de teste. Dintre acestea, 36.181 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 20.708 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 15.473 la cerere.

Izolări

Pe teritoriul României, 28.797 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.860 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.373 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 15 persoane.

Apeluri la numărul de urgență

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.957 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 857 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Sancțiuni date de polițiști în contextul nerespectării măsurilor pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore 6.286 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 942.740 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 8 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Românii din diaspora afectați de coronavirus – statistici

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.852  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.934 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.018 în Germania, 159 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 9 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 7 în Emiratele Arabe Unite și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican și Portugalia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

Distribuie acest articol!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *