covid-19
Reading Time: 4 minutes

Mai jos vă redăm comunicatul de presă al Grupului de Comunicare Strategică privind bilanțul persoanelor afectate de COVID-19 până astăzi, 11 noiembrie 2020, ora 13:00.

Până astăzi, 11 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 324.094 de cazuri de persoane infectate cu noul corona-virus (COVID – 19).

218.086 de pacienți au fost declarați vindecați.

În Neamț, s-au confirmat în total 7.451 de cazuri. În ultimele 24 de ore au fost descoperite alte 79 de cazuri de nemțeni infectați cu corona-virus.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.799 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba69752265,6
Arad75422674,93
Argeș88901882,79
Bacău98911652,26
Bihor95442865,54
Bistrița-Năsăud39061413,92
Botoșani43201302,68
Brașov125443324,6
Brăila3986541,92
Buzău4912882,1
Caraș-Severin3378772,72
Călărași2543612,15
Cluj138687076,9
Constanța86661153,8
Covasna2936633,1
Dâmbovița82051893,26
Dolj87571303,84
Galați7327701,69
Giurgiu2547802,0
Gorj3527601,85
Harghita3794742,6
Hunedoara57282452,92
Ialomița2944762,54
Iași137553912,68
Ilfov87163983,84
Maramureș62322343,71
Mehedinți2733712,19
Mureș77463234,73
Neamț7451792,56
Olt49821211,62
Prahova133322183,62
Satu Mare30672353,00
Sălaj42081736,46
Sibiu86863627,19
Suceava108271752,15
Teleorman40371082,76
Timiș134344056,52
Tulcea1943581,66
Vaslui5968511,93
Vâlcea62401503,09
Vrancea4136981,46
Mun. București457419465,05
Cazuri noi nealocate pe județe41301379 
324.0949.799  

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 2.074 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

În Neamț, 18 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

JUDEȚProbe pozitive la retestare
ALBA24
ARAD57
ARGEŞ78
BACĂU22
BIHOR78
BISTRIŢA-NĂSĂUD7
BOTOŞANI27
BRAŞOV98
BRĂILA45
BUZĂU9
CARAŞ-SEVERIN18
CĂLĂRAŞI13
CLUJ80
CONSTANŢA56
COVASNA16
DÂMBOVIŢA37
DOLJ20
GALAŢI27
GIURGIU10
GORJ25
HARGHITA8
HUNEDOARA55
IALOMIŢA10
IAŞI101
ILFOV270
MARAMUREŞ210
MEHEDINŢI7
MUNICIPIUL BUCUREŞTI203
MUREŞ33
NEAMŢ18
OLT12
PRAHOVA80
SATU MARE14
SĂLAJ28
SIBIU71
SUCEAVA45
TELEORMAN46
TIMIŞ75
TULCEA1
VASLUI9
VÂLCEA20
VRANCEA11
Total2074

Decese

Până astăzi, 8.389 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 10.11.2020 (10:00) – 11.11.2020 (10:00) au fost raportate  203 decese (116 bărbați și 87 femei), ale unor pacienți infectați cu noul corona-virus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu-Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea,  Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 3 decese la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 31 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 48 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 57 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 58 decese la categoria de peste 80 de ani.

196 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 5 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Internări

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.687. Dintre acestea, 1.092 sunt internate la ATI.

Teste

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.557.958 de teste. Dintre acestea, 38.863 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 23.110  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 15.753 la cerere.

Izolări

Pe teritoriul României, 42.760 de persoane confirmate cu infecție cu noul corona-virus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.770 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 86.177 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 19 persoane.

Apeluri la numărul de urgență

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.489 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 843 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Sancțiuni date de polițiști în contextul nerespectării măsurilor pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 10 noiembrie a.c., 8.475 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.237.685 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 8 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Românii din diaspora afectați de corona-virus – statistici

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.862  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (corona-virus): 1.934 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.018 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 9 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (corona-virus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul corona-virus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

Sursă: Știri-Neamț.ro

Distribuie acest articol!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *