covid-19
Reading Time: 3 minutes

Mai jos vă redăm comunicatul de presă al Grupului de Comunicare Strategică privind bilanțul persoanelor afectate de COVID-19 până astăzi, 13 noiembrie 2020, ora 13:00.

Până astăzi, 13 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 343.725 de cazuri de persoane infectate cu noul corona-virus (COVID – 19).

231.808 pacienți au fost declarați vindecați.

În Neamț, s-au confirmat în total 7.794 de cazuri. În ultimele 24 de ore au fost descoperite alte 139 de cazuri de nemțeni infectați cu corona-virus.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.489 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba74072525,81
Arad81532915,24
Argeș93312643,1
Bacău102411522,31
Bihor101493775,9
Bistrița-Năsăud42241814,05
Botoșani45591172,73
Brașov135175075,5
Brăila4114732,02
Buzău5091992,19
Caraș-Severin3572852,77
Călărași2676712,28
Cluj148675867,3
Constanța98379704,66
Covasna3120843,4
Dâmbovița85461363,1
Dolj93232853,79
Galați76961302,04
Giurgiu27011162,07
Gorj3643601,87
Harghita3949902,52
Hunedoara62941543,14
Ialomița3129902,78
Iași144093542,85
Ilfov95745004,71
Maramureș65661913,8
Mehedinți2839652,27
Mureș84573904,87
Neamț77941392,75
Olt51981191,71
Prahova140563883,73
Satu Mare34191543,72
Sălaj44371156,25
Sibiu95354707,78
Suceava110941142,13
Teleorman4234852,77
Timiș141944896,49
Tulcea2062712,02
Vaslui6126861,93
Vâlcea6497923,16
Vrancea4251571,42
Mun. București4778211145,07
Cazuri noi nealocate pe județe5062*-674 
343.7259.489 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 2.358 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

În Neamț, 33 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

JUDEȚProbe pozitive la retestare
ALBA12
ARAD61
ARGEŞ90
BACĂU19
BIHOR22
BISTRIŢA-NĂSĂUD17
BOTOŞANI19
BRĂILA9
BRAŞOV31
BUZĂU20
CĂLĂRAŞI12
CARAŞ-SEVERIN37
CLUJ183
CONSTANŢA394
COVASNA18
DÂMBOVIŢA44
DIN STRAINATATE1
DOLJ31
GALAŢI21
GIURGIU9
GORJ17
HARGHITA12
HUNEDOARA160
IALOMIŢA20
IAŞI76
ILFOV79
MARAMUREŞ17
MEHEDINŢI9
MUNICIPIUL BUCUREŞTI269
MUREŞ30
NEAMŢ33
OLT33
PRAHOVA152
SĂLAJ14
SATU MARE10
SIBIU146
SUCEAVA28
TELEORMAN30
TIMIŞ97
TULCEA37
VÂLCEA14
VASLUI18
VRANCEA7
Total2358

Decese

Până astăzi, 8.684 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 12.11.2020 (10:00) – 13.11.2020 (10:00) au fost raportate  174 decese (100 bărbați și 74 femei), ale unor pacienți infectați cu noul corona-virus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, București, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Galați, Harghita, Ilfov, Ialomița, Iași, Mehedinți, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Sălaj, Suceava, Timiș, Teleorman, Vrancea și Vaslui.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20 – 29 de ani, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 18 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 39 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 66 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 44 decese la categoria de peste 80 de ani.

168 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

Internări

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.892. Dintre acestea, 1.149 sunt internate la ATI.

Teste

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.630.856 de teste. Dintre acestea, 37.136 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 22.169  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 14.967 la cerere.

Izolări

Pe teritoriul României, 47.681 de persoane confirmate cu infecție cu noul corona-virus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.141 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 78.569 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 19 persoane.

Apeluri la numărul de urgență

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.556 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 831 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Sancțiuni date de polițiști în contextul nerespectării măsurilor pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 12 noiembrie a.c., 8.778 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.418.195 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 3 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Românii din diaspora afectați de corona-virus – statistici

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.862  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (corona-virus):

  • 1.934 în Italia;
  • 1.253 în Spania;
  • 124 în Franța;
  • 3.018 în Germania;
  • 167 în Marea Britanie;
  • 36 în Ungaria;
  • 28 în Olanda;
  • 2 în Namibia;
  • 4 în SUA;
  • 123 în Austria;
  • 22 în Belgia;
  • 6 în Japonia;
  • 2 în Indonezia;
  • 8 în Elveția;
  • 3 în Turcia;
  • 2 în Islanda;
  • 2 în Belarus;
  • 93 în Grecia;
  • 9 în Cipru;
  • 2 în India;
  • 2 în Ucraina;
  • 8 în Emiratele Arabe Unite;
  • câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt.

De la începutul epidemiei de COVID-19 (corona-virus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

Sursă: Știri-Neamț.ro

Distribuie acest articol!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *