covid-19 Neamț
Reading Time: 4 minutes

Mai jos vă redăm comunicatul de presă al Grupului de Comunicare Strategică privind bilanțul persoanelor afectate de COVID-19 până astăzi, 25 noiembrie 2020, ora 13:00.

Până astăzi, 25 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 440.344 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

313.885 de pacienți au fost declarați vindecați.

În Neamț, s-au confirmat în total 8.980 de cazuri. În ultimele 24 de ore au fost descoperite alte 102 de cazuri de nemțeni infectați cu coronavirus.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.739 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba93631945,97
Arad104811905,51
Argeș123802344,83
Bacău122881952,8
Bihor131692955,16
Bistrița-Năsăud55031053,88
Botoșani56241062,7
Brașov175272157,00
Brăila5138533,09
Buzău6175772,5
Caraș-Severin4470912,89
Călărași38791743,09
Cluj199694956,84
Constanța149477476,89
Covasna3893552,94
Dâmbovița106521623,59
Dolj113132543,12
Galați94561732,82
Giurgiu37931022,5
Gorj4159451,63
Harghita4459531,76
Hunedoara80221883,73
Ialomița4165923,5
Iași184763903,2
Ilfov137504786,52
Maramureș80192193,07
Mehedinți3705783,04
Mureș112462144,59
Neamț89801022,27
Olt6767901,78
Prahova178734634,52
Satu Mare50781824,96
Sălaj5298954,02
Sibiu128832017,98
Suceava126161212,2
Teleorman51861142,79
Timiș178883015,32
Tulcea3204993,49
Vaslui72721292,18
Vâlcea75601033,16
Vrancea5108951,87
Mun. București6233414756,62
Cazuri noi nealocate pe județe6276495 
440.3449.739 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.347 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

În Neamț, 31 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

JUDEȚProbe pozitive la retestare
ALBA41
ARAD32
ARGEŞ57
BACĂU24
BIHOR19
BISTRIŢA-NĂSĂUD22
BOTOŞANI23
BRĂILA7
BRAŞOV35
BUZĂU24
CĂLĂRAŞI18
CARAŞ-SEVERIN32
CLUJ44
CONSTANŢA53
COVASNA20
DÂMBOVIŢA16
DOLJ30
GALAŢI17
GIURGIU7
GORJ30
HARGHITA13
HUNEDOARA30
IALOMIŢA11
IAŞI69
ILFOV78
MARAMUREŞ10
MEHEDINŢI27
MUNICIPIUL BUCUREŞTI200
MUREŞ29
NEAMŢ31
OLT18
PRAHOVA56
SĂLAJ3
SATU MARE17
SIBIU39
SUCEAVA41
TELEORMAN9
TIMIŞ62
TULCEA6
VÂLCEA11
VASLUI23
VRANCEA13
 TOTAL1.347

Decese

Până astăzi, 10.541 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.11.2020 (10:00) – 25.11.2020 (10:00) au fost raportate 168 de decese (99 bărbați și 69 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău,  Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 17 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 38 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 49 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 57 decese la categoria de peste 80 de ani.

157 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 8 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Internări

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.402. Dintre acestea, 1.205 sunt internate la ATI.

Teste

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.974.996 de teste. Dintre acestea, 35.575 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 22.524 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.051 la cerere.

Izolări

Pe teritoriul României, 43.867 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.561 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 68.701 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 15 persoane.

Apeluri la numărul de urgență

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.223 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 713 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Sancțiuni date de polițiști în contextul nerespectării măsurilor pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 24 noiembrie a.c., 6.831 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.263.365 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 2 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Românii din diaspora afectați de coronavirus – statistici

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.875  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus):

  • 1.935 în Italia;
  • 1.253 în Spania;
  • 124 în Franța;
  • 3.018 în Germania;
  • 167 în Marea Britanie;
  • 36 în Ungaria;
  • 28 în Olanda;
  • 2 în Namibia;
  • 4 în SUA; 
  • 123 în Austria;
  • 22 în Belgia;
  • 6 în Japonia;
  • 2 în Indonezia;
  • 8 în Elveția;
  • 3 în Turcia;
  • 2 în Islanda;
  • 2 în Belarus;
  • 93 în Grecia;
  • 10 în Cipru;
  • 2 în India;
  • 2 în Ucraina;
  • 8 în Emiratele Arabe Unite;
  • 11 în Republica Moldova;
  • câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt.

De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

Sursă: Știri-Neamț.ro

Distribuie acest articol!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *