covid-19 Neamț
Reading Time: 4 minutes

Mai jos vă redăm comunicatul de presă al Grupului de Comunicare Strategică privind bilanțul persoanelor afectate de COVID-19 până astăzi, 5 decembrie 2020, ora 13:00.

Până astăzi, 5 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 508.345 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

399.207 pacienți au fost declarați vindecați.

În Neamț, s-au confirmat în total 9.662 de cazuri. În ultimele 24 de ore au fost descoperite alte 60 de cazuri de nemțeni infectați cu coronavirus.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 8.072 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba104791344,13
Arad119421954,41
Argeș149132074,41
Bacău138092422,59
Bihor148431583,62
Bistrița-Năsăud6124822,57
Botoșani6578832,47
Brașov203093525,13
Brăila6075793,00
Buzău6860542,13
Caraș-Severin5105822,39
Călărași4736762,96
Cluj232892815,6
Constanța191183877,15
Covasna4378702,25
Dâmbovița120781943,14
Dolj127661012,46
Galați115582933,47
Giurgiu45851182,96
Gorj4524331,3
Harghita4804201,08
Hunedoara93961203,42
Ialomița5039463,21
Iași214853062,8
Ilfov169494896,82
Maramureș8951852,14
Mehedinți4179352,26
Mureș127332263,1
Neamț9662601,6
Olt7736851,18
Prahova202313203,49
Satu Mare5951683,3
Sălaj5652282,05
Sibiu147521935,08
Suceava135921011,71
Teleorman59401042,37
Timiș202532723,92
Tulcea4037863,5
Vaslui82731212,18
Vâlcea8327612,5
Vrancea5949911,7
Mun. București7243416275,53
Cazuri noi nealocate pe județe7951*307 
508.3458.072  

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.667 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

În Neamț, 27 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

JUDEȚProbe pozitive la retestare
ALBA26
ARAD43
ARGEŞ62
BACĂU28
BIHOR25
BISTRIŢA-NĂSĂUD17
BOTOŞANI17
BRĂILA12
BRAŞOV146
BUZĂU8
CĂLĂRAŞI8
CARAŞ-SEVERIN14
CLUJ39
CONSTANŢA70
COVASNA20
DÂMBOVIŢA27
DOLJ18
GALAŢI142
GIURGIU10
GORJ19
HARGHITA9
HUNEDOARA62
IALOMIŢA17
IAŞI46
ILFOV93
MARAMUREŞ8
MEHEDINŢI10
MUNICIPIUL BUCUREŞTI210
MUREŞ37
NEAMŢ27
OLT12
PRAHOVA50
SĂLAJ6
SATU MARE39
SIBIU52
SUCEAVA31
TELEORMAN42
TIMIŞ86
TULCEA7
VÂLCEA12
VASLUI28
VRANCEA32
 TOTAL1.667

Decese

Până astăzi, 12.186 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 04.12.2020 (10:00) – 05.12.2020 (10:00) au fost raportate 134 de decese (79 bărbați și 55 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași,  Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita,  Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui și Vrancea.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 33 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 45 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 38 decese la categoria de peste 80 de ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Internări

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.472. Dintre acestea, 1.280 sunt internate la ATI.

Teste

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.237.925 de  teste. Dintre acestea, 32.441 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 20.672 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.679 la cerere.

Izolări

Pe teritoriul României, 44.941 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.979 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 79.642 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 88 de persoane.

Apeluri la numărul de urgență

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.827 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 875 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Sancțiuni date de polițiști în contextul nerespectării măsurilor pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 4 decembrie a.c., 5.708 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 897.100 de lei.

De asemenea, structurile abilitate ale Poliției, au întocmit, ieri, 7 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal, în care sunt cercetate 8 persoane.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Românii din diaspora afectați de coronavirus – statistici

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.914  cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus):

  • 1.936 în Italia;
  • 1.253 în Spania;
  • 124 în Franța;
  • 3.056 în Germania;
  • 167 în Marea Britanie;
  • 36 în Ungaria;
  • 28 în Olanda;
  • 2 în Namibia;
  • 4 în SUA; 
  • 123 în Austria;
  • 22 în Belgia;
  • 6 în Japonia;
  • 2 în Indonezia;
  • 8 în Elveția;
  • 3 în Turcia;
  • 2 în Islanda;
  • 2 în Belarus;
  • 93 în Grecia;
  • 10 în Cipru;
  • 2 în India;
  • 2 în Ucraina;
  • 8 în Emiratele Arabe Unite;
  • 11 în Republica Moldova;
  • câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt.

De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 127 de cetățeni români aflați în străinătate, 32 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

Sursă: Știri-Neamț.ro

Distribuie acest articol!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *