alegeri parlamentare Neamț 2020
Reading Time: < 1 minute

Alegerile Parlamentare din 2020 s-au încheiat cu victoria detașată a PSD-ului în județul Neamț, cu 33% din voturi.

Rezultatele obținute în urma numărării voturilor din cele 490 de secții de votare din Neamț au fost:

Pentru Senat:

  • PSD – 33.50%
  • PNL – 23.14%
  • AUR – 14.32%
  • USR – 13.08%
  • Pro România – 4.60 %
  • PMP – 4.45%

Pentru Camera Deputaților:

  • PSD – 33.07%
  • PNL – 23.60%
  • AUR – 13.73%
  • USR – 12.71%
  • Pro România – 4.50 %
  • PMP – 4.21%

Rezultatele pe localități pot fi observate în tabelul următor:


PSD (%)
PNL (%)AUR (%)USR (%)PMP (%)PRO (%)
MUNICIPIUL PIATRA-NEAMŢ26.922.011.319.97.44.9
MUNICIPIUL ROMAN30.926.513.015.53.64.3
ORAŞ BICAZ38.319.912.914.04.33.7
ORAŞ ROZNOV27.224.017.39.54.411.1
ORAŞ TÂRGU-NEAMŢ42.817.712.711.65.43.4
AGAPIA40.814.724.87.73.33.1
ALEXANDRU CEL BUN26.724.612.618.26.13.7
BAHNA42.639.28.92.40.71.0
BĂLŢĂTEŞTI27.324.219.39.83.94.3
BÂRGĂUANI43.219.610.94.54.47.5
BICAZ-CHEI27.135.217.65.61.45.7
BICAZU ARDELEAN19.537.523.09.31.92.6
BIRA40.723.414.410.41.82.0
BODEŞTI48.714.810.27.87.82.1
BOGHICEA49.523.910.77.42.31.4
BORCA48.89.725.93.61.35.2
BORLEŞTI28.821.022.214.03.13.8
BOTEŞTI30.021.710.823.23.14.6
BOZIENI30.345.85.85.81.44.0
BRUSTURI43.915.522.17.53.12.3
CÂNDEŞTI37.119.618.411.83.03.4
CEAHLĂU23.449.812.52.92.62.7
CORDUN19.333.713.524.01.52.1
COSTIŞA43.316.618.25.92.86.2
CRĂCĂOANI32.920.122.36.53.28.9
DĂMUC35.232.116.54.01.63.0
DOBRENI46.811.513.713.55.13.9
DOCHIA35.416.928.05.61.65.6
DOLJEŞTI23.544.58.99.55.02.4
DRAGOMIREŞTI20.340.314.26.95.74.9
DRĂGĂNEŞTI27.242.313.52.21.83.8
DULCEŞTI38.118.06.94.213.511.0
DUMBRAVA ROŞIE23.923.621.213.94.06.0
FARCAŞA36.027.115.83.32.77.6
FĂUREI38.726.210.65.15.18.0
GÂDINŢI46.519.015.75.93.12.1
GÂRCINA23.912.811.09.827.54.7
GHERĂEŞTI19.824.612.529.34.32.7
GHINDĂOANI53.516.27.89.03.01.4
GIROV33.019.616.211.96.95.7
GRINŢIEŞ32.431.314.73.52.611.3
GRUMĂZEŞTI57.915.79.45.91.72.9
HANGU46.217.716.39.02.53.6
HORIA33.121.519.415.71.93.9
ICUŞEŞTI25.140.916.25.62.55.8
ION CREANGĂ43.419.915.39.62.34.7
MĂRGINENI46.818.910.38.03.33.3
MOLDOVENI21.237.320.58.91.33.6
NEGREŞTI31.535.37.35.14.910.6
ONICENI61.012.413.71.22.11.5
PĂSTRĂVENI48.914.415.24.82.15.5
PÂNCEŞTI52.014.74.818.91.82.9
PÂNGĂRAŢI26.530.710.613.95.96.1
PETRICANI55.410.417.94.32.14.1
PIATRA ŞOIMULUI44.622.311.49.31.72.8
PIPIRIG43.517.915.66.42.15.5
PODOLENI28.241.111.36.62.13.9
POIANA TEIULUI45.313.820.26.02.26.5
POIENARI52.619.812.06.13.22.4
RĂUCEŞTI32.824.718.38.14.94.7
RĂZBOIENI47.411.311.36.26.610.0
REDIU33.218.222.210.54.85.0
ROMÂNI43.215.419.85.02.47.2
RUGINOASA22.052.16.93.41.38.4
SAGNA28.926.122.410.13.02.8
SĂBĂOANI18.315.814.036.06.92.3
SĂVINEŞTI36.020.915.411.14.34.5
SECUIENI30.828.519.88.91.64.6
STĂNIŢA46.919.417.34.31.73.6
ŞTEFAN CEL MARE32.530.717.44.36.22.6
TARCĂU30.626.418.49.83.06.7
TAŞCA38.914.624.96.82.07.0
TAZLĂU31.914.913.326.53.13.3
TĂMĂŞENI11.930.116.233.41.12.2
TIMIŞEŞTI31.130.617.011.41.93.2
TRIFEŞTI32.830.416.012.61.42.0
TUPILAŢI48.119.79.85.33.95.9
ŢIBUCANI51.214.312.44.72.46.1
URECHENI47.911.016.43.84.45.5
VALEA URSULUI55.314.013.33.91.31.7
VĂLENI65.912.25.65.10.52.4
VÂNĂTORI-NEAMŢ43.118.017.07.22.93.5
ZĂNEŞTI33.316.618.411.52.58.8

Sursă: Știri-Neamț.ro

Distribuie acest articol!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *