Reading Time: < 1 minute

CSM Ceahlăul Piatra-Neamț a câștigat la limită, 1-0, duelul cu formația Știința Miroslava, partidă din etapa a 12-a a Ligii 3, Seria 1.

Știința Miroslava a fost primită, sâmbătă după-amiază, pe Stadionul Municipal „Ceahlăul”, pentru o confruntare foarte importantă în vederea luptei pentru promovarea în Liga a 2-a.

Nemțenii au început hotărâți partida, creându-și faze de poartă încă din primele minute prin Mihalache și Barb. În minutul 20 jucătorul oaspeților, Mihai Asofiei, a comis un fault în careu iar arbitrul de centru nu a ezitat să pedepseacă imprudența mijlocașului, dictând penalty și arătând un cartonaș galben. Răzvan Pîntea și-a asumat responsabilitatea de a executa lovitura de la 11 metri și a înscris cu un șut puternic și precis.

În minutul 56 meciul s-a dezechilibrat vizibil în urma eliminării fundașului ieșean Bilendo care l-a faultat pe Max Cojocaru într-un duel aerian. Fazele de atac au început să se înmulțească la poarta adversă, Pîntea având ocazia în minutul 62 să marcheze dubla după o eroare uriașă în defensiva oaspeților, dar mingea șutată a lovit bara. La acțiunea imediat următoare Vlad Andrieș a reușit să marcheze pentru 2-0 însă reușita a fost anulată pe motiv de offside.

Ceahlăul putea să-și dubleze avantajul prin Mateciuc însă lovitura de cap din minutul 68 a lovit pentru a doua oară bara laterală, scorul rămânând neschimbat până la fluierul final.

Ca urmare a succesului înregistrat, Ceahlăul Piatra-Neamț ocupă în prezent poziția a 4-a în clasament, la patru puncte distanță de liderul Bucovina Rădăuți. În următoarea etapă Ceahlăul va evolua pe teren propriu contra celor de la Dante Botoșani, partidă programată pentru 27.03.2021.